Stojí v odlehlém místě obklopená ze tří stran polskými hranicemi. Pozornost budí nejen svým názvem a polohou. Právem bývá označována za perlu Rychlebských hor.

Nebudu jediná, kdo si musí v mapě vyhledat, kde leží Rychlebské hory. Často jsou totiž považovány za součást Jeseníků. Z autobusu č. 120 po tři čtvrtě hodiny jízdy z Jeseníku vystupuju na rozcestí, jen pár kilometrů před polskými hranicemi a mířím do přírodní rezervace Račího údolí, kterým protéká potok. Račí, jak jinak. Tančírna se probouzí po svatební oslavě, a právě se tu uklízí. Ruku k dílu přikládá i nevěsta. Sbírají se talíře s nedojedenými dortíky, odstřihují papírové ozdoby, stírá podlaha a zpátky na stěny se zpět věší obrazy z výstavy.

Secesní budovu nechal postavit německý kardinál a arcibiskup ve Vratislavi Georg von Kopp v roce 1907, odtud si ponechala název v průčelí Georgshalle. K tancovačkám sloužila pro obyvatele města Javorníka a přilehlých obcí až do 2. světové války. Poté se dostala do rukou státu a měnila vlastníky až ji zchátralou koupila nedaleká obec Bernartice a z dotací ji nechala v roce 2015 zrekonstruovat.

Od té doby slouží probuzená Tančírna znovu veřejnosti a tentokrát přitahuje pozornost lidí z celé republiky. Konají se tu hudební vystoupení, autorská čtení, swingové lekce i výstavy či jóga. „Nově jsme spustili letní kino v rámci mezinárodního festivalu Blacksphere, kdy máme natažené plátno v parku, je to parádně ozvučené a troufám si říct, že je to nejhezčí letní kino v Evropě,“ dělí se o radost Zdeněk Jurčík, který je nově od tohoto roku tvůrcem kulturního pojetí. Jako bubeník rockové jesenické kapely Priessnitz sem vnáší zdravou dávku punku.

Jeho vizí je celoroční provoz Tančírny a nyní řeší chytré vytápění tančírny pro zimní večery. „Snaha je nemít z toho jen budku, kam někdo přijde a řekne: hezký. Tohle místo je unikátní a rád bych proto zachoval exkluzivitu programu v komornějším pojetí.“ Přidanou hodnotou je, že se soustředí na edukaci, kulturu a umění v nejrůznějších podobách a dávno už necílí jen na Rychlebské hory. Umí i pronájem pro firemní akce (svatba byla v létě výjimkou, jelikož se díky covidu třikrát překládala) a v plánu mají pořádat rezidenční pobyty, tedy umělecká soustředění. Nejen pro hudebníky, ale i tanečníky, malíře nebo spisovatele, kteří návštěvníkům Tančírny pak věnují své vystoupení. „Nejsme v Riegrových sadech, ale na konci světa. A tomu se musíme přizpůsobit jak časem pořádání akcí, taky tím, že si lidi nemůžou dát před řízením pivo a není to standardní večer, jako v městským klubu. Exkluzivita toho místa je ale tak veliká, že za návštěvu rozhodně stojí.“

Až budete v Jeseníkách, můžete spojit turistiku nebo cyklotrasu po Rychlebských stezkách s poznáním unikátní stavby, v kouzelném místě a promyšleným kulturním programem.