Vyšívaný perník
Dagmar Lachmanová v česko-polsko-slovenském pohraničí peče perník už v druhé generaci a při vylepšení rodinné receptury sáhla po sádle i červené řepě.
Dagmar Lachmanová v česko-polsko-slovenském pohraničí peče perník už v druhé generaci a při vylepšení rodinné receptury sáhla po sádle i červené řepě.
V pubertě považovala modrotisk za trapný přežitek a tašku z něj zakamuflovala nálepkami. Rodinné tradici se chtěla vyhnout úprkem do zahraničí, jenže si to zkusila a od
Je jen jedna surovina, po jejíž přípravě to vypadá, jako bystě zrovna někoho v kuchyni zamordovali. Červenou řepu na talíři ani prkýnku neututláte.
Už sedmým rokem se letos v Břeclavi na Hodonínsku konala slavnost Rajská Břeclav, kdy se několik uliček zaplní stánky s rajčatovými specialitami, mezi kterými nechyběl ani rajčatový burčák.
Nejsou to zahloubaní postarší vševědové, kteří vám unyle odrecitují výklad. Průvodci vilou Tugendhat jsou vtipní energičtí nadšenci, kteří o ní diskutují i mimo pracovní dobu.
Nejstarší české koření dává typickou chuť nejen chlebu, pečené kachně se zelím či bramborákům. O tom, že není kmín jako kmín vědí své na Vysočině, kde se pustili do obrody Českého kmínu.
Že jdou v piivovaru Clock nestádní cestou je poznat od netradičních etiket s robotem po černé šaty výčepních.
Zašitý dvorek vedle fary. Z jedné strany lemovaný starou stodolou s omlácenými cihlami a oprýskanými zelenými dveřmi. Z druhé moderní černou kontejnerovou buňkou. Vítejte ve vesnické kavárně Dvorek!
Mít v jídelníčku norského lososa vždy platilo za vybrané jídlo v souladu se zdravým životním stylem. Víc a víc se setkáme s názory, že ona lahůdka má i skryté stránky velkokapacitního průmyslového chovu. Co je a není pravdy na fámách? A co dokáže vyřešit unikátní české „moře“ s lososy?
Neobejde se bez nich žádná svatba, pohřeb, hody nebo Velikonoce. I vánoční cukroví dokáží zastínit. Minimálně na žádné slovácké oslavě svatební koláčky nechybí. Kdo je dnes ještě peče postaru? Jaké ukrývají náplně? A v kolik se k nim vstává na zadělání těsta?
Tvarůžky, tvargle, syrečky. Buď je milujete, nebo nad nimi ohrnete nos. Ať je to, jak chce, sýr zrající pod mazem s nezaměnitelným odérem má mezi českými sýry nezaměnitelné místo. Kde se tvarůžek vůbec vzal?