O maličké kavárně se šušká, že si tu dáte nejlepší kávu v centru Brna. No bodejť! Trojnásobný barista roku Adam Neubauer kavárnu otevřel po svém návratu z Prahy, kde patřil ke kávové špičce v rámci Ema Espresso Baru i Café Lounge. Brněnskou scénu obohatil o kávu z berlínské pražírny The Barn i když nabídku stále zpestřuje, když ho něco zajímavého osloví. V čem jeho kavárna vyniká hlavně, je kouzelná kombinace profesionality a vlídnosti.

„Spousta lidí mi řekla, že se na mě při práci dobře dívá, ale je to tím, že nedělám přebytečné věci. V tom mě posunula soutěž, kde jde o to udělat věci nejrychleji, ale i nejprecizněji,“ přiznává Adam. Úsměvná je jeho cesta ke kávě, neboť se původně hlásil na brigádu a jen nedopatřením si nevšiml, že jde o místo v Praze. V té době totiž studoval v Olomouci. I když z toho chtěl vycouvat, nakonec do práce o víkendech přece jen dojížděl. Školy později nechal a ponořil se do kávy naplno. U učitelství, ke kterému měl nakročeno, stejně zůstal minimálně tím, že dělá kávové kurzy, které ho baví.

Že je majitel detailista poznáte už po chvíli. Po usednutí dostáváte sklenici s vodou a káva dorazí na malém dřevěném tácku, přičemž filtr tu servírují v maličké skleněné karafě s porcelánovou miskou. Irská káva se sirupem z čaje Earl Grey je tu hodně povedenou záležitostí a servíruje se v broušené skleničce na vysoké nožce. Kavárna je bez kuchyně, ale Adam to tak vlastně chtěl. „Specializujeme se kafe a to nás odlišuje. Nic ve zlém,“ usměje se potutelně. Hlad tu můžete zahnat některou ze sladkostí, které bere většinou od domácích cukrářek. Ochutnala jsem tu čokoládovou tartaletku se slaným karamelem, na které jsem velmi náročná, a byla hodně povedená.

Co je na kavárně Monogram kromě jednoduchého dřevěného interiéru, který dokonale ladí s tmavošedou stěnou za barem, ještě zajímavé? Třeba bezproblémové zapovídání se s neznámými lidmi. „Často se stává, že stůl je prázdný a všichni sedí na baru, přitom tam jsou míň pohodlné židle. Tím, jak je kavárna malá, je specifická a kouzelné jsou chvíle, kdy se zapojí do konverzace všichni zákazníci,“ líčí Adam. S některými zákazníky si potykal a s jinými sportuje, neboť káva je živel, který lidi propojuje. Monogram je důkazem toho, že do kavárny se chodí nejen za kávou, ale taky za baristou. Můžete mít kavárnu sebekrásnější, ale když jí nevdechnete duši, nefunguje to.