Petersham Nurseries je perličkou, o které byste v Londýně měli vědět. Až budete mít pocit, že potřebujete znát víc než jen centrum se Soho, Piccadilly a Covent Garden, skočte na metro District Line směr Richmond. A pak na autobus směr Petersham. Za odměnu spatříte malý zázrak.

O tomto místě jsem slyšela nejednu chválu ale říkala jsem si, že si sem zajdu někdy v létě, až všechno pokvete. Shodou okolností jsem se tu šla ucházet o místo cukrářky týden před Vánocemi. Na zablácené cestě jsem přeskakovala kaluže, ale pak jsem tu stála ze zatejeným dechem. Mohla jsem si tak místo ohmatat všemy smysly. Pro zákazníka je to nádherná oáza. Je to zahradnictví křížené s kavárnou, restaurací i prodejnou nádherného dekoru.

 

Ve sklenících je teplo, útulno a nádherno. Restaurace byla oceněná michelinskou hvězdou a i když má udusanou hlínu na podlaze (což někteří Američané nemůžou rozdýchat), k místu to patří. Visí tu křišťálové lustry, pne se tu spousta rostlin a to vše mezi retro vybavením korunované skvostným jídlem v italském stylu.

Kuchyně je na druhé straně pracoviště, kde si pod rondon musíte vzít několik vrstev termoprádla a nejlépe to korunovat kulichem. Což mi nikdo neřekl, takže jsem tu celý den prodrkotala a zmrzlýma rukama, kterýma jsem před chvílí tlačila dvoukolák od auta s dovezeným zbožím, se snažila pracovat a neztrácet úsměv. Mohla jsem tak nasát atmosféru, sem tam ochutnat a poznat místo s kouzelnou atmosférou. I když se sem v létě z Richmondu dá dojít pěšky podél řeky, pro mě to bude mít nepopsatelné kouzlo vždycky v zimě. Mimochodem nově se otevřela pobočka Petersham Nurseries v centrální čtvrti Covent Garden, ale s místem v Petersham se nedá srovnat…