Je hodně nepravděpodobné, že sedíte v londýnském parku, zazvoní vám telefon a zeptají se vás, zda zítra nemůžete přiletět do Kataru na obhlídnutí pracovního projektu. Přesně tohle se mi letos na jaře stalo a za pár dnů jsem nastupovala na palubu mého prvního dvoupatrového Boeingu s Quatar Airlines mířícího do hlavního města Dohy.

Od personálu na palubě se dozvídám, že prý se v Kataru rozlišují jen dvě roční období léto (v naší zimě) a peklo, když je i přes padesát stupňů a venku se nedá pohybovat. Začátkem května je tu lepkavých 36 stupňů ve stínu. Jak tu přežívají, když je o dvacet stupňů víc, nedokážu zatím pochopit. 

Netrvá mi dlouho, abych vypozorovala, že místní milují jízdu ve velkých džípech (neb nafta je v zemi původu o poznání levnější) a v architektuře vede písková spolu se zelenými odstíny skel. Proč vede písková poznám za pár dnů při písečné bouři, která nechává vše potažené drobným nánosem písku. Mrakodrapy, které se tu tyčí, se navzájem překřikují. Jako by se tu řídili pravidlem čím monumentálnější a okázalejší, tím lépe.

V kontrastu s moderními výškovými domy je arabské tržiště Souq Waqif. Změť uliček krytých či nekrytých je domovem pro obchůdky všeho druhu. K dostání jsou tradiční předměty jako ručně tepané konvičky na kávu se specifickým zobáčkem, zlaté šperky, látky, koření, parfémy (zejména oud), ale i papoušci, kachňata, želvy či veverky v klecích. Zásobit se tu můžete datlemi, sušenými citronky, kardamomem, pistáciemi či šafránem z dalších arabských zemí.

Ochutnat byste tu měli plněné sladké pečivo maamoul plněné pistáciemi, kebab či arabskou kávu, která se připravuje s kardamomem i šafránem a tradičně se k ní přikusují datle. Na každém rohu tu uvidíte staršího dědu, co tlačí kolečka s nákupem zákazníkovi, nebo na nich právě sedí a odpočívá.

Součástí je i Falcon Souq tedy trh, kde se obchoduje se sokoly. Tito draví ptáci jsou uctíváni a tradičně byly už před tisíciletím používáni v pouštích pro lov. Pro Araby je lov se sokoly oblíbené hobby a ptáci tu jsou vystaveni ve svých čepičkách. Ti nejlepší jsou prodáváni i s dokladem osvědčujících jejich katarský původ. Cena při aukcích začíná prý v řádu několika tisíc dolarů. Součástí tržiště i nemocnice pro zraněné ptáky.